FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER RANDEVU AL LAB. SONUÇ NÖBETÇİ ECZANE YOL TARİFİ

Beslenme ve Diyet

 

ADI SOYADI

Kübra GÖKÇE

 

DOĞUM YERİ 

BARTIN

 

 BRANŞI

DİYETİSYEN

 

ÇALIŞMA GÜN ve SAATLERİ

09.00-17:00

 

 

Diyetisyen, bir yükseköğretim kurumunun Beslenme ve Diyetetik bölümünde, 4 yıllık eğitim-öğretim programını tamamlayarak lisans derecesi almış kişidir. Görevi, hastaların beslenmelerini düzenleyip, toplu beslenmelerde menü plan ve programlarını oluşturur..

Bu esnada hastaları iyileştirmek ve sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla, hem sosyal hem psikolojik durumlarını değerlendirerek, hastalık durumuna özel diyetler sunar.

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir.

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında yetersiz beslenme oluşur.

İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.

Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında,  gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.

Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.

Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır. Bu beslenme eğitiminin verilmesi ve beslenme bilincinin kazanılmasında diyetisyenlerden yardım almak gerekir.

Diyetisyen beslenme bilimini pratik uygulamaya geçirerek sağlıklı besin seçimini sağlar ve sağlık belirleyicileri konusunda aldığı eğitim ile besin seçimlerini değiştirerek davranış değişikliğini sağlamakta etkin olarak görev almaktadır. Sonuçta, diyetisyen standart davranış tedavisinde ve yaşam stili değişikliği tedavisinde aktif olarak yer almaktadır. Diyetisyen, ağırlık kaybını ve uzun dönem  sağlık  getirilerini sağlamakta etkindir. 

Pandemi nedeniyle evde kaldığınız bu günlerde de hem sağlığınızı hem de kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak amacıyla ONLINE DİYET hizmetimiz başlamıştır. Diyet paketlerimize buradan ulaşabilirsiniz.


AKTIP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. | 2017